Panie, dobry jak chleb -17 Niedziela Zwykła – 26 lipca 2015

Dzisiejszy fragment Ewangelii mówiący o cudownym rozmnożeniu chleba, prowadzi myśli ku Eucharystii i ku liturgicznemu rozmnożeniu Chleba, którym jest sam Pan. Od wielu lat uczestniczymy we mszy świętej i zdążyliśmy do niej przywyknąć. Trochę nas nudzi, bo ciągle to samo, i zapewne wciąż nie rozumiemy, co tak naprawdę tutaj się dzieje. A przecież Eucharystia jest Ucztą na którą zaprasza sam Jezus Chrystus podobnie jak zaprosił tłumy na wzgórzu nieopodal Jeziora Galilejskiego, gdzie nasycili się wszyscy i jeszcze zebrano ułomki.

Czym jest dla mnie Eucharystia? Czy cudownym Posiłkiem, dzięki któremu mam moc by przeciwstawiać się złu i walczyć o dobro w świecie, w moim życiu i w rodzinie?

Eucharystia jest szczególnym czasem, jest świętym czasem w którym spotykamy Stwórcę i Pana. Nie jest to taki sam czas, jak ten, który przeżywamy w pracy, w domu, czy na ulicy – jest to czas szczególnego działania Chrystusa, który dając siebie, daje nam wszystko, czego potrzebujemy: świętość, nadzieję i miłość.

Na tę ucztę, każdy jest zaproszony. Chrystus nie wybierał tych którzy będą w niej uczestniczyć i nikogo też nie odrzucił. Zaproszeni zostali wszyscy, którzy przyszli słuchać. Podobnie jest na Eucharystii, która jest czasem wsłuchiwania się w to, co Pan chce powiedzieć i czego nauczyć. Nie bójmy się otworzyć swego serca i rąk, aby czerpać do syta z tych łask, które tam płyną.

Dzisiejsze czytania uczą nas również, że mamy się dzielić tym co otrzymujemy z rąk Boga. Dawać innym, jak Chrystus rozdawał chleb dla wszystkich. Pięknie wyrażają to słowa jednej z pieśni religijnych:

„Dzielmy się wiarą jak chlebem,

dajmy świadectwo nadziei,

Bóg ofiarował nam siebie

I my mamy się Nim z ludźmi dzielić.“

Musimy przypatrzeć się uczniom z dzisiejszej Ewangelii, bo czasem i nam potrzeba takiej postawy odbierania z Jezusowych rąk „pokarmu nadziei“ i dawania siebie na służbę, aby zanieść ten pokarm do ludzi, którzy dalej dzielić się będą z innymi. Może potrzeba nam postawy tego małego chłopca, który nie robił nic więcej jak tylko był pod ręką: stał z pięcioma chlebami i dwoma rybami, aby można było użyć tego wszystkiego w momencie, który wybrał sobie Bóg. On bowiem nawet w sytuacjach bez wyjścia dokonuje cudu i sprawia że możemy jeszcze cieszyć się „koszami pełnych ułomków“, które dla nas stanowią znak Jego obecności i działania.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

Program duszpasterski 2015 Kościoła w Polsce
Zapraszamy na niedzielną eucharystię sprawowaną jak zwykle o godzinie 10:30 w kościele Świętego Antoniego na Beyoğlu, a po niej na krótki moment agapy. Parafian zachęcamy do ubogacenia stołu agapy, aby goście odwiedzający nasz kościół, mogli poczuć się w nim jak w domu.
17 Niedziela Zwykła (Rok B): I czytanie: 2Krl 4,42-44; Psalm: 145; II czytanie: Ef 4,1-6;
Ewangelia: J 6,1-15