Zaproszeni czyli nieobecni—28 Niedziela Zwykła

Różne są powody nieobecności na niedzielnej Eucharystii. Jedni są zapracowani i zmęczeni i chcą odpocząć, a innych msza po prostu nudzi. A przecież wszyscy ochrzczeni zostali zaproszeni na Ucztę! Co tak naprawdę powoduje wymówki? Lenistwo, czy coś poważniejszego?

Prorok Izajasz przypomina, że zaproszenie na biesiadę mesjańską „zostało wysłane” do ludzi już dawno temu. Pan Zastępów sam przygotuje „ucztę na górze”. Wtedy nie będzie już śmierci, łez, hańby. Pełna radość i całkowita wolność będzie znakiem rozpoznawczym Pana, ciągle obecnym pośród swojego ludu.

Do tejże uczty nawiązuje Jezus w dzisiejszej przypowieści i powiększa ją o element zaproszenia. O jak smutne i niepocieszone zrobiło się serce króla słysząc o zlekceważeniu zaproszenia. Czyż można wyrządzić większy afront królowi? Zlekceważyć ślub syna królewskiego! Któż by się ważył opuścić takie przyjęcie również i w naszych czasach? Przecież to zaszczyt i wyróżnienie!

Wracając do Eucharystii i do ochrzczonych. Dziś przypomnijmy sobie naukę o Eucharystii jako uczcie weselnej Syna Wielkiego Króla. Eucharystii jako wspólnego biesiadowania i zbliżenia nieba z ziemią. Eucharystii jako wybornej słodkości Pana. Bo dopiero kiedy przekonamy się o wspaniałości uczty, nie będziemy w stanie powiedzieć nie na jej zaproszenie.

Biblioteka Kaznodziejska
„Wierzę w Syna Bożego”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce

Przez cały miesiąc październik odmawiamy przed mszą świętą różaniec. Rozpoczynamy o godzinie 10:20, a po eucharystii zapraszamy na spotkanie agapy.
Parafian zachęcamy do ubogacenia stołu agapy, aby goście odwiedzający nasz kościół, mogli poczuć się w nim jak w domu.

Duszpasterstwo dla Polonii w Stambule pożegna oficjalnie lato 2014 w niedzielę, dnia 12 października. Pożegnanie będzie miało miejsce u Franciszkanów, w Büyükdere (Saryıer). Planowana jest msza święta o godzinie 15:00 i poświęcenie różańców, a po niej piknik i zabawy towarzyszące. Na piknik przyjeżdżamy tradycyjnie z dobrymi humorami i z czymś do jedzenia i picia dla ubogacenia wspólnego stołu. Zapraszamy.