Zabawa w posłuszeństwo—26 Niedziela Zwykła

Ojciec prosi syna: Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy. Ten odpowiada: Idę, panie, lecz nie poszedł – to krótki dialog z dzisiejszego przewodniego tekstu ewangelii. Czy ta rozmowa coś przypomina rodzicom? Raczej nie, bo dzieci nie pozwalają zapomnieć. To chleb codzienny każdego rodzica. Rodzic musi przywyknąć. Czy z tej perspektywy należy zatem współczuć biblijnemu ojcu? Raczej życzyć mu cierpliwości i pocieszyć, że może za dziesiątym, co ja mówię, setnym razem syn pójdzie za głosem swoich warg.

Z drugiej jednak strony jak bolesna i przykra musi być wiadomość o zakłamaniu dziecka i ile jest warta łza rodzica? Ile ich musi stoczyć się po twarzy, i to dyskretnie, kiedy syn nie widzi, by wreszcie zrozumiał i wziął do serca prośbę. Wszak to wszystko dla niego. O jego dobro tu idzie i o jego przyszłość. Pomyślmy dzisiaj, ile łez wytoczył Ojciec Bóg z naszego powodu. Ile razy pouczał, napominał, uprzedzał, doradzał, zachęcał i wszystko jak przysłowiowy groch o ścianę lub dzisiejsze tak, czyli nie. Oj i jak dobrze, że ten jedyny Syn był inny, niż wszyscy pozostali synowie.

Biblioteka Kaznodziejska
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce

Zapraszamy na niedzielną eucharystię sprawowaną jak zwykle o godzinie 10:30 w kościele Świętego Antoniego na Beyoğlu, a po niej na krótki moment agapy. Parafian zachęcamy do ubogacenia stołu agapy, aby goście odwiedzający nasz kościół, mogli poczuć się w nim jak w domu.
25 Niedziela Zwykła (Rok A): I czytanie: Ez 18,25-28; Psalm: 25; II czytanie: Flp 2,1-11
Ewangelia: Mt 21,28-32